Från fruktan till tro
Malerie, från Durban i Sydafrika, går ett av OM Sydafrikas träningsteam i Sydafrika. Under en kampanj i centrala Pretoria, fick Malerie verkligen uppleva Guds beskydd på ett nytt sätt. Första natten ute på gatan var hon fruktansvärt rädd. En natt skulle de försöka nå ut till prostituerade och vid ett tillfälle skulle hon och tre andra ta paus vid en parkbänk. Då gick fyra killar fram till dem. De såg farliga ut och OM-teamet fruktade det värsta. Plötsligt stod killarna som förstenade och tittade på teamet som om de hade sett ett spöke. Sedan vände sig killarna om och gick därifrån.
Efter denna händelse berättar Maleria att hon fylldes av frid när hon vandrade på gatorna i fortsättningen. Hemma i Durban brukade hon aldrig våga gå inne i centrum, men nu hade hon plötsligt vågat gå inne i Pretorias centrum på natten.
Tacka Gud för hans beskydd över dem som betjänar människor på Pretorias gator. Be för de prostituerade kvinnorna som fick hjälp den kvällen. Be att Gud ska bryta slaveriets bojor. Be att fler människor ska kunna skickas ut till dessa kvinnor.
Â
| < Föregående | Nästa > |
|---|
Daniel Berglund 30 oktober 2009
